טירת הכרמל

tirat_logo.gif 

עיר מפותחת ואטרקטיבית, המציעה איכות חיים גבוהה, בעלת היצע שירותים מקצועיים וחדשניים בתחומי החינוך ההשכלה והתעסוקה, שתושביה חברה של אנשים לומדים, יוצרים ומתפרנסים בכבוד.

עיר סובלנית, המשלבת ידיים ומחבקת איש את רעהו.

תושביה יזכו לאיכות חיים, ולמערכת שירותים ברמה גבוהה.

שנים רבות אנו שומרים על עצמאות כלכלית, ולכך נמשיך לשאוף.

העיר תהווה מקור משיכה לאוכלוסייה חדשה, ותספק פרנסה עם הכנסה מכובדת.

העיר תשמר את אופייה המיוחד, תוך שמירה על ערכי הטבע והנוף המצויים בתוכה ובסביבתה.

 

נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס

לסוף 2017 – 23,533 תושבים.

 

תולדות העיר

מדרום לחיפה, בין הכרמל המוריק לים הכחול, שוכנת עיר קטנה ומשגשגת, שדפי ההיסטוריה שלה עמוסים ומרתקים. מאתר פרה – היסטורי, משך אלפי שנים , לפני תחילת הספירה ואחריה; מכפר של פורעים ערבים, ששמו יצא לשמצה, דרך אחת המעברות הגדולות ביותר שקמו בראשיתה של המדינה – מחייכת היום טירת כרמל , שנוסדה בשלהי 1948 חיוך רב לשונות ועדות. דור חדש של ישראלים צומח בה היום, דור שקיבל את הטוב מכל עדה ועדה, וממחיש היטב את המילה "אינטגרציה".

ב- 100 השנים האחרונות החליפה טירת כרמל (כשעדיין לא נקראה בשם זה) זהויות, עמים ושמות.

בסוף המאה ה- 19 ובראשית המאה ה- 20 שכן כאן כפר הפורעים טירה, שתושביו הערבים עשוהו מופת ודוגמא למעשים פליליים "נאים". החל בגניבות וכלה במעשי שוד אלימים, והטילו חיתתם על כל הסביבה. המעשה החמור ביותר דאז היה רצח המתיישב הטמפלרי פריץ אונגר, מהמושבה נויהרדטהוף.

ב- 29.11.47 (ט"ז כסלו תש"ח) הכריזה עצרת האומות המאוחדות על הקמתה של מדינת ישראל. בכך ניתן האות לערבים, והם החלו לפגוע בגלוי בתחבורה הציבורית העברית בכבישי הארץ.

בין הפוגעים תפסו, כרגיל, ערביי טירה מקום נכבד. אולם, שלא כבימי הטמפלרים , הפעם לא עלה הדבר בידם בנקל, משום שהאיזור היה מלא במחנות צבא בריטיים, וכן היתה דרך עוקפת, שעברה בוואדי מילק. זו היתה הסיבה לכך, שבראשית מלחמת עצמאות לא נעשה עדיין ניסיון לגרש את תושבי הכפר. בדצמבר 1947 ערך האצ"ל (הארגון הצבאי הלאומי) התקפה על טירה, אולם נהדף על ידי הכוחות העירקיים שישבו בכפר ובסביבה.

רק לאחר שחרור חיפה, באפריל 1948, החליטה מפקדת האיזור ל"נקות" את טירה ואת ה"משולש הקטן", שכלל את הכפרים ג'בע, (היום "גבע כרמל", ) אגזים ו"עין ראזל" ( היום "עין איילה").

עם תום ההפוגה הראשונה, ב- 8.7.48 , עברה היוזמה לידי צה"ל, שנערך לתקוף את האיזור. לצורך זה הורכב כוח משימה מיוחד , שכלל יחידות חיל רגלים (שהובאו מבסיס חיל הים בחיפה),

מהחי"מ (חיל המשמר) ומיחידות חע"צ (חטיבת עבודות ציבוריות).טירה נכבשה ב- 16.7.48, בבוקרו של אותו היום, התנוסס דגל ישראל על אחד הביניינים הראשיים במרכז הכפר.

כחצי שנה לאחר הכיבוש , נמצא מסמך מ- 26.1.49, המתאר את מצב הכפר. וכך הצטרפה טירה לרשימת הישובים בהם הוקמו מעברות.

טירת הכרמל